Automatické sledování satelitů PDF Print E-mail

Pokud máme nainstalován ovladač EQASCOM nebo máme montáž kompatibilní s protokolem LX-200, pak se můžeme směle pustit do automatického sledování satelitů montáží.

Na co ale musíme dát pozor je maximální rychlost montáže, v případě H-EQ5 a EQ6 je to osmisetnásobek siderické rychlosti, což znamená zhruba 3,3" za sekundu. Pokud se tedy satelit bude pohybovat rychleji ve směru příslušné osy montáže, pak pochopitelně uletí (pokud letí v obecném směru, záleží na vektoru pohybu vzhledem k osám montáže, v ideálním případě, pokud se pohybuje tak, že RA i DEC osa se pohybují plnou rychlostí, pak je max. rychlost satelitu zhruba 4,7" za sekundu).

Budeme tedy potřebovat příslušný software, který zajistí řízení montáže podle aktuální polohy vybraného satelitu. Používám lxsat, který byl na adrese www.heavenscape.com a před lety jsem si zaplatil licenci (stála snad 200Kč nebo tak nějak), nicméně autor přestal SW vyvíjet, dal jej k dispozici jako freeware a na uvedené stránce se již nevyskytuje. Ke stažení je na yahoo skupině satellitetracker, kde je nutné se pro stažení stát jejím členem (program umístím na svůj web do sekce ke stažení, jelikož se jedná o freeware).

Dále budeme potřebovat způsob, jak propojit tento program s montáží, protože program je určen pro montáže s protokolem LX-200 a to montáže od Sky-Watcheru nejsou. Naštěstí je zde opět řešení v podobě EQMOD, konkrétně modulu EQMODLX, který zajišťuje překlad LX-200 příkazů na příkazy pro montáže S-W.

Ovšem situace není úplně jednoduchá :-) Program lxsat chce sériový port na kterém je připojena montáž. Jenomže s montáží nemůže komunikovat přímo, ale přes EQMODLX. Musíme tedy nějak zajistit předání dat z lxsat do EQMODLX. Vynecháme šílená HW řešení spočívající v dalších sériových portech a věc vyřešíme elegantně pomocí dalšího kusu software, a sice pomocí virtuálního sériového portu. Ke stažení na uvedeném odkazu, nebo zde na stránkách (stejně jako EQMODLX).

VSP nainstalujeme a nakonfigurujeme (číslo virtuálního portu, číslo TCP/IP portu a adresu TCP/IP serveru). VSP vytvoří virtuální sériový port, ke kterému se připojí lxsat. Dále spustíme EQMODLX, který se chová jako TCP/IP server, ke kterému se připojí VSP pomocí TCP/IP (v našem případě je adresa 127.0.0.1, localhost, jelikož VSP běží na stejném PC jako EQMODLX, port je 999). EQMODLX následně komunikuje s EQASCOM ovladačem, který přes fyzický sériový port komunikuje s montáží.

Tím máme zajištěno propojení lxsat s montáží. Nyní si ještě potřebujeme stáhnout dráhové elementy družic v TLE (two line element) formátu. Doporučuji www.space-track.org, kde se zaregistrujete a pak se do lxsat zadají přihlašovací informace a on si už data stahuje.

A teď už můžeme vyrazit sledovat satelity :-)

 
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko