Nejčtenější články
- Jižní Čechy
- Programovatelný časovač
- Upravená chlazená TV kamera
- Úprava Canon 350D - chlazení peltierovým článkem a amp-off modifikace
- Oprava Fujifilm S3Pro
- Nádraží v Šumperku
- Webkamera
- Jeseníky
- Světelné znečištění v ČR
- Rešovské vodopády
- Řízení montáže S-W SynScan z PC
- Hlavní nádraží v Praze
- Noční krajina
- Zábřeh na Moravě
- Star trails
- Satelitní přijímač meteosnímků
- Architektura
- Automatické sledování satelitů
- Modrý filtr
- Ostatní noční foto
- Test M42 objektivů na S3Pro
- Lokomotivní depo a nádraží Šumperk
- Soligor 300/5,5
- NaVyBat
- Mlhoviny
Hledání
Přihlašte se
Úprava Canon 350D - chlazení peltierovým článkem a amp-off modifikace |
Už poměrně dávno jsem se rozhodl pro úpravu Canonu 350D a nyní konečně bylo trochu času tuto brutalitu provést :-) Cílem úpravy bylo rapidně snížít tepelný signál snímače ve výsledném snímku a eliminovat luminiscenci v pravém dolním rohu snímku způsobenou výstupním zesilovačem. Po výměně IRcut filtru před snímačem, která je nejzásadnější, už zbývaly "jen" tyto dvě záležitosti. Obojího bylo dosaženo, ale.... Nepředbíhejme a začněme hezky od počátku - potřebujeme 350D, kus Cu plechu a nějaké ty součástky :-)
350D po sundání zadního krytu:
Cu plech tloušťky 1,5mm (to je takové maximum, už tak základní deska foťáku potom nejde úplně dotáhnout):
Z plechu vyřízneme potřebný tvar (bude jej pochopitelně třeba zarovnat pilníkem a srazit hrany):
A ohneme jej do požadované podoby:
A jdeme na to, vyndáme základní desku z foťáku:
Snímač není třeba vyndávat, ale když už, tak už :-):
Závěrka (v tu chvíli jsem ještě netušil, že na ni nekoukám naposled), všimněte si bronzových podložek vlevo, vpravo dole u páskového vodiče a třetí je vpravo nahoře hned vedle hledáčku. Ty jsou DŮLEŽITÉ - každá má různou tloušťku a zajišťují kolmost snímače na optickou osu! Pokud by vypadaly, není důvod panikařit, když pomineme poněkud neefektivní metodu pokus-omyl, máme nápovědu ještě na snímači. A sice v podobě čárového kódu, obsahuje čísla, která určují tloušťku jednotlivých podložek, nepamatuji si jak to je, ale na netu se to dá najít.
Snímač šel zpět a byl (poněkud předčasně) napatlán teplovodivou pastou. Měl jsem v úmyslu zkoušet účinnost chlazení, neb jsem si nebyl jistý, zda foťák přežije amp-off modifikaci :-).
Chladící plech s vyvrtanými dírkami pro šroubky pro uchycení:
Z prostorových důvodů musí ven interface destička a konektory z ní, použiji pouze kabelovou spoušť, konektor bude mimo tělo foťáku. Video out je OUT :-).
A destička bez konektorů zpět na svém místě:
Chladící plech s teplotním čidlem, nic nesmí na této straně vykukovat (termistor jsem vykuchal z hlavy termotiskárny samolepících štítků):
A šup s chladičem do foťáku: Tady jsem si říkal, že by bylo vhodnější udělat plech delší a přišroubovat jej přímo i na pravé straně, ale co už člověk nadělá....
Pak na plech přijde izolace horní strany:
Výsledek:
Vypadá to dobře, tak hurá na amp-off, na desce foťáku je signál, který je aktivní během expozice, tak bude využit pro ovládání obvodu, který sníží napětí výstupního zesilovače snímače po dobu expozice. Obvod je jednoduchý, onen signál jde na bázi NPN tranzistoru, který ovládá PNP tranzistor přes který jde 5V do zesilovače. Tento PNP tranzistor má paralelně k sobě (mezi kolektorem a emitorem) odpor, dal jsem 4K7, v důsledku čehož je na snímači během expozice asi 3,16V. Pokud běží expozice je PNP tranzistor uzavřen a proud teče přes 4K7, na kterém je úbytek napětí 1,84V. Jakmile expozice skončí a začne se vyčítat snímač, otevře se PNP tranzistor a na snímači je plných 5V. Potud teorie, nyní k vlastnímu provedení :-)
Snímač má 4 napájecí piny pro zesilovač (druhý pin zleva a čtvrtý zprava v obou řadách při pohledu zezadu na snímač). A jak na to? Vzal jsem lámací nůž, ostří opřel o konec každého pinu a pin nahřál pájkou. Nožem jsem pin nadzvedl z plošného spoje a už to jen třikrát zopakoval :-)
Černý drátek je zem, červený 5V (z původního napájení snímače) a oranžový je spouštěcí signál:
Pytlík na chladiči je izolace při vývoji :-):
Tak to pojďme vyzkoušet :-):
No, není to zrovna ono.... Zkusil jsem dát na snímač napevno 5V:
Vida, je to tam :-) Experimentoval jsem s velikostí odporu u PNP tranzistoru, leč bez úspěchu. Říkal jsem si dlouhé dráty, zkoušel jsem kondenzátory, ale výsledek byl ještě horší. Tak jsem celý foťák rozebral, ponadzvedl piny na snímači, 5V pro snímač jsem vyvedl z páskového vodiče těsně u snímače, zase složil....
A je to tam! :-) Tak finálně složit a zadeklovat....
Pokusná dlouhá expozice pro zjištění luminiscence, 2 minuty na ISO3200 (ano, pomocí CHDK). COŽE?????
Pojal jsem podezření, že dírou, kde kdysi byla krytka konektorů pro kabelovou spoušť a video out leze parazitní světlo, tak jsem se to jal ověřit.
Po zahýbání foťákem pod lampičkou se podezření potvrdilo :-)
Nyní regulérní test se zakrytou levou stranou foťáku, opět 2 minuty na ISO3200, po luminiscenci ani stopy. Pasivní chlazení pouze chladičem, peltier zatím neosazen:
Po nahřátí chladiče horkým vzduchem:
No a tento snímek je poslední, neb při dalším odešla závěrka :-( Zkusil jsem foťák rozebrat a jedna půlka závěrky byla úplně tuhá, tak jsem to rozdělal až na kost, složil, ale to nepomohlo. Pořád Err 99 a expozice neproběhne.
Závěrka opravena, foťák vesele funguje dál :-) Takto vypadal před opravou závěrky, aneb R.I.P., neboli Rest In Pieces :-)
Osadíme peltier, jako protikus k větráku jsem použil kuprextit, dobře se tvaruje a není moc tepelně vodivý.
Test chlazení: Původní snímek 120s ISO3200 bez peltieru, nahřátý chladič:
Původní snímek 120s ISO3200 bez peltieru:
S peltierem, krátké chlazení asi 3 min. na nedef. výkon, 120s ISO3200:
S peltierem, proud 1A, chlazení 10min, 120s ISO3200:
Po tomto snímku následovala expozice 360s ISO3200:
A výřezy 1:1 z oblasti levého horního rohu: Nahřátý chladič:
Peltier neosazen:
Nedef. chlazení:
Konektory už jsou v krabičce :-) Vlevo je konektor pro napájení peltierova článku a červená LED, která svítí v případě, že je peltier napájený. Zepředu jsou tři konektory, v pořadí zleva doprava větrák, teplotní čidlo a kabelová spoušť.
|