Webkamera PDF Print E-mail

Pro první pokusy s automatickou pointací jsem použil webkameru s CCD snímačem Philips SPC900NC. Nedělal jsem úpravu pro dlouhé expozice, pouze jsem elektroniku kamery vyloupnul z pouzdra a nechal si vyrobit redukci pro připojení k dalekohledu. Dále bylo třeba kvůli přesnému časování vyrobit adaptér na paralelní port pro připojení k montáži, který obsahuje mikrokontrolér Atmel 89C2051. Adaptér i SW pro pointaci jsou dílem Martina Myslivce.

Nicméně toto řešení jsem opustil, webka, i když ve své kategorii velmi citlivá neměla nijak oslnivou citlivost a ve spojení s pointačním dalekohledem Sky-Watcher 70/500 pro dosažení rozumného dosahu bylo třeba používat poměrně dlouhou expozici a vzhledem k tomu, že kamera má velmi malý snímač a nemám okulár se záměrným křížem bylo hledání vhodné hvězdy pro pointaci tragédií, byla to zkouška trpělivosti :-) Kameru jsem nakonec prodal.

V současné době používám k automatické pointaci TVGuider taktéž od Martina Myslivce ve spojení s velmi citlivou ČB TV kamerou Watec 902H3 Ultimate. Pro zajímavost, pokud jsem na tuto kameru nasadil objektiv 135/2,8, tak  prakticky kamkoliv na obloze jsem kameru namířil viděl jsem při expoziční době 1/50s na monitoru spoustu hvězd, z nichž většina na přesvětlené obloze na kraji Prahy nebyla okem vůbec viditelná).

 

První testování přes 70/500 na stativu (ano, jako redukce pro připojení k dalekohledu je použita gumička a rulička od hajzlpapíru :-)):

 

 

Detail "redukce":

 

A již na montáži při testování pointace:

 

 

Notebook s pointačním SW:

 

A pointační adaptér:

 

Takto pak vypadala redukce pro připojení k dalekohledu, kterou jsem si nechal udělat:

 

 

 
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko